استفاده از باگاس (تفاله باقی مانده ساقه نیشکر) در تولید کاغذ , مقوا و تیشو (دستمال کاغذی)

تولید کاغذ و خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

تا پیش از جنگ جهانی دوم تولید کاغذ غالبا با قطع درختان و استفاده از چوب انجام می‌شد اما پس از آن و رشد صنعت کاغذ‌سازی و معطوف شدن تحقیقات به سمت استفاده از مواد غیر‌چوبی برای جلوگیری از تخریب و انهدام جنگل‌ها، این صنعت نیز رشد یافته و استفاده از ضایعات کشاورزی توجه صنایع کاغذ‌سازی را به خود جلب کرده است. الیاف گیاهی غیر‌چوبی به کار رفته در تولید خمیر کاغذ، به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

۱- ضایعات صنعتی کشاورزی و پسمانده‌های کشاورزی مانند کاه گندم، برنج و. . .

۲- گیاهان خودرو شامل بامبو، نی و. . .

۳- محصول الیاف گیاهی شامل الیاف برگی مانند کنف و…

خمیر ، ماده خام لیفی است که برای ساختن کاغذ مصرف می شود . محصول مورد بررسی به عنوان یک کالای واسطه ای بوده و بطور مستقیم قابل عرضه به مصرف کنندگان نهائی نمی باشد , لذا مصرف عمده آن در کارخانجات تولید مقوا می باشد که در اینجا خمیر تولیدی حاصل از( کاه و کلش  گندم و جو و برنج و … ) می تواند به عنوان ماده اولیه مورد استفاده کارخانجات تولید مقوای فلوتینگ قرار گیرد. ضایعات را در کشورهای پیشرفته با فرآیندهای خاص تبدیل به «خمیر فلاف پالپ» می‌کنند که ماده اولیه این محصولات است و ضمن مصرف در جوامع‌شان به کشورهای مصرف‌کننده صادر می‌کنند و ایران از این منظر جزو کشورهای وارد‌کننده است، اگرچه تعدادی از شرکت‌های داخلی مشغول تولید در مقیاس پایین هستند اما وجود مواد خام اولیه یادآور این نکته است که می‌توانیم حداقل مواد اولیه مورد نیاز داخل را تولید کنیم و در خوشبینانه‌ترین حالت حتی صادرات داشته باشیم.

برای تولید این خمیر از ضایعات کشاورزی نظیر کاه، باگاس (ضایعات نیشکر) ، ضایعات پنبه (لینتر پنبه) ضایعات چوب و درختان برگ‌ سوزنی استفاده می‌شود که البته درختان برگ سوزنی شکل در کشور ناچیز است و بیشتر در کشورهای همسایه مانند تاجیکستان، پاکستان و قزاقستان موجود است.

در بسیاری از کشور‌ها استفاده از کاه برای تولید خمیر کاغذ پیشرفت چشمگیری داشته است. در کشور‌های دانمارک، یونان، هلند، مجارستان، ایتالیا، رومانی، اسپانیا و یوگسلاوی که منابع تأمین چوب‌شان محدود است و بیشتر به واردات اتکا دارد، این صنعت رواج بسیاری یافته است. همچنین برخی کشور‌های دیگر مانند: آرژانتین، چین، مصر، هند، اندونزی، مکزیک، پاکستان، سریلانکا و ترکیه به دلیل محدودیت منابع چوبی به استفاده از بقایای محصولات کشاورزی به‌ویژه کاه روی آورده و نتایج مثبتی گرفته‌اند.

شاید کاغذ محصولی استراتژیک نباشد اما به دلیل قرار داشتن کشورمان در بین جوامع در حال توسعه و نقش فرهنگ در توسعه این‌گونه جوامع و نیاز توسعه فرهنگی به کتاب و نشریات توجه بیشتر به تولید کاغذ می‌تواند ضمن بی‌نیاز کردن (یا کم نیاز کردن) کشور از واردات به رشد اقتصادی نیز بینجامد. تولید کاغذ البته نیاز به سرمایه‌ دارد  اما بهتر است سرمایه ها در این زمینه به «تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی» هدایت شوند.

 

 

 

۴ thoughts on “استفاده از باگاس (تفاله باقی مانده ساقه نیشکر) در تولید کاغذ , مقوا و تیشو (دستمال کاغذی)

 1. خسرو بختیاری says:

  مدیریت محترم شرکت ،
  با سلام و احترام ، ما شماره تماس شما را از طریق اینترنت دریافت نموده و بدینوسیله می خواهیم رزومه و فعالیت های خود را در شش حوزه به پیوست تقدیم نماییم .
  لطفا ایمیل ادرس یا واتساپ شرکت را برایمان ارسال نمایید تا فایل های رزومه را خدمتتان بفرستیم
  اگر سئوالی داشتید ، می توانید با ایمیل ، یا با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۶۴۴۴۱۴ ، یا با شماره واتساپ ۰۹۱۲۱۵۴۶۷۲۳ با بنده تماس بگیرید
  با تقدیم احترام – بختیاری
  Kh_bakhtiari_2@yahoo.com

  • محمد مهربانی says:

   سلام بابت تاخیر درپاسخگویی معذرت خواهی میکنم شما با شماره واتساپ ۰۹۲۱۸۴۷۶۷۴۲ میتوانید رزومه خود را ارسال نمایید

 2. چاپ نگار says:

  سلام
  عرض ادب
  ما در زمینه چاپ سی دی و چاپ دی وی دی فعالیت داریم در ابتدا خوشحال میشیم در این زمینه در خدمت شما باشیم و مورد دوم از باب ارسال بسته های مشتریان نیاز به تعداد بالای پاکت جهت ارسال از طریق پستی داریم در حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار عدد ممنون میشم تعرفه همکاری در این زمینه تولید پاکت برای ارسال سی دی برامون بفرستید از طریق ایمیل یا واتس آپ و تلگرام که از این باب همکاری خدمتتون داشته باشیم

  • محمد مهربانی says:

   سلام روز بخیر با شماره تماس ۸۸۹۹۵۵۴۰ داخلی ۱۱۱ تماس حاصل فرمایید با تشکر مهربانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.